Yüz Gerdirme

Yüzdeki yaşlanma etkileri kaçınılmazdır. Kalıtım, kişisel alışkanlıklar, yerçekimi  ve güneşe maruz kalma, yüzün yaşlanmasına katkıda bulunur. Yaşlı nüfusu arttıkça yüz gerdirme ameliyatı, en çok arzu edilen kozmetik operasyonlardan biri olmuştur.

Her hastada göz önüne aldığımız üç etmen vardır:

1 – Sarkan cilt

2 – Hacim restorasyonu

3 – Cilt bakımı

Nerelerde hacim kaybı, sarkma ve çekme olduğunun analizi yapıldıktan sonra cerrahlar, hacmi onararak ve yavaşça belirli alanları gererek yaşlanma etkilerini düzeltebilir.

Neden Yüz Gerdirme Ameliyatına İhtiyaç Duyulur?

Yaşlanan yüzün en önemli belirtisi sarkan cilttir. Yüz germenin amacı yüzdeki fazla deriyi kaldırarak yüz ve boyundaki kırışıklıkları ve sarkmaları yok etmektir. Bir kısım yağlar alınarak, altta kalan kas ve bağ dokusu sıkılaştırılır.

Hacim restorasyonu, ameliyat sonuçlarını büyük ölçüde geliştirmiştir. Enjekte edilebilir dolgu maddeleri kullanılabilir ya da vücudun başka yerlerinden yağ transfer edilebilir.

Doktorunuzla  konuşmanız gereken önemli faktörler şunlardır:

- Cilt tipi

- Etnik köken

- Cilt elastikiyet derecesi

- Bireysel iyileşme oranı

- Daha önce olunan cerrahi operasyonlar

- Ameliyatlar için gerçekçi beklentiler

Doktorunuz sizden yüz gerdirme operasyonunun sonuçları hakkında gerçekçi beklentiler içinde olmanızı isteyecektir. Yüz gerdirme, ne yaşlanmayı durdurabilir ne de tam anlamıyla zamanı geri döndürebilir. Yapabileceği tek şey yüzünüzün güzel görünmesini sağlamak ve size sağlıklı ve daha genç bir görünüm sağlamaktır. Pozitif yan etkilerinden biri de kendine güven duygusunu yeniden tatmaktır.

Yüz germe operasyonuna karar vermeden önce doktorunuzla, yüzün diğer bölgelerinde ek değişiklikler yapılırsa genel sonucun daha tatmin edici olup olmayacağını tartışın. Birçok hasta yüz gerdirme esnasında ekstra işlemler de yaptırmaktadır. Bu ek işlemler arasında en yaygın olanları kaş ve göz kapaklarını gençleştirmedir. Bazı hastalar aynı zamanda çene büyütme ve rinoplasti de yaptırmaktadır.

Mini Yüz Gerdirme

Bazı hastalar mini yüz gerdirme seçeneğini seçebilir. “Minilift” çeşitli isimler altında sunulan bir işlemdir. Doku diseksiyonunun minimum düzeyde tutulduğu bir gerdirme versiyonudur. Her hasta minilif için uygun bir aday değildir. Ancak bazı hastalar kısa kesiklerle ve sınırlı diseksiyonla hızlı bir iyileşme gösterebilir.

Avantajı, daha az şişme ve morarma ile daha kısa iyileşme süresidir. Bazı hastalara genel anezteziye gerek bile duymadan klinikte uygulanabilir. Eğer sizin için uygunsa doktorunuz size bu işlemi tavsiye edebilir.

Yüz Gerdirme Operasyonu İçin Karar Verme Aşamaları

1 – Ön istişare sırasında, ameliyata karşı olan zihinsel ve duygusal tutumlarınızı değerlendirmek amacıyla doktorunuz, ayrıntılı tıbbı geçmişinizi isteyecektir. Çünkü gerçekçi bir tutum ve beklentiler, yapılacak olan cerrahi işlemin başarısı için çok önemlidir.

2 – Doktorunuz, yüz yapınızı, cilt dokunuzu, rengini ve esnekliğini inceleyecektir.

3 – Cerrahınız, yüzünüz üzerinde çalışabilmek için fotoğrafınızı çekecektir.

4 – Bireysel riskler göz önüne alınacaktır. Özellikle yüksek tansiyon, sigara kullanımı ve kan pıhtılaşmasında herhangi bir sorun olup olmadığı gibi tıbbi durumlar incelenecektir.

5 – Yüz germe operasyonu, cerrahınızın size açıklayacağı aşağıdaki hususlar üzerinde mutabık kalmanız durumunda gerçekleşecektir:

- Belirtilen teknik

- Önerilen aneztezi tipi

- Cerrahi tesis

- Gerekebilecek herhangi bir ek cerrahi işlem

- Olası komplikasyonlar

- İşlem ücreti

Yüz Gerdirme Ameliyatı Sonrası

         Not: Aşağıda genel durumlar sıralanmıştır. Lütfen ameliyat sonrası sizi ne gibi durumların beklediğini doktorunuza sorunuz.

1 – Birçok hasta ameliyat sonrası hafif bir ağrı hissedebilir. Doktorunuz gerekli görürse  ilaç tedavisi önerebilir.

2 – Bir miktar şişme ve morarma kaçınılmazdır. Doktorunuz bu şişlik ve morarmaları en aza indirmek için soğuk kompres önerebilir.

3 – Eğer bandaj sarıldıysa, bir ya da iki gün içinde çıkarılacaktır.

4 – İstenmeyen rahatsızlıklardan kaçınmak için yatarken başınızı yüksekte tutmanızda yarar vardır.

5 – Bazı durumlarda ameliyat sırasında bir drenaj tüpü takılabilir. Bu tüp iki gün içersinde çıkarılacaktır.

6 – Bütün dikişler genelde 5 – 10 gün içersinde alınır. Doktorlar ameliyattan sonraki bir kaç hafta boyunca zorlayıcı aktivitelerden kaçınmanızı isteyebilir.

7 – Ameliyat sonrası destek için hastanın ailesi ve arkadaşları hazır olmalıdır.

Bakım Aşaması

Ameliyat sonrası bakım işlemi, iyileşmeyi tabip edebilmek için önemlidir. Olağandışı bir durum gerçekleşirse vakit kaybetmeden doktora bildirilmelidir.