Günümüz koşullarında stres, sigara, yoğun iş temposu, beslenme veya yaş etkenleri nedeni ile cildimizde dur diyemeyeceğimiz kırışıklık ve sarkma gibi bazı sorunlar maalesef karşımıza çıkabiliyor. Fakat bu durumu yavaşlatmak veya aza indirgemek bazı etkenler ile bizim elimizde. Botoks tıp dilinde bir bakteriden elde edilen proteine verilmiş addır. Kırışıklıkları gidermek için kullanılan güvenli bir yöntemdir. Bugün kozmetik ve bazı medikal ilaçlar arasına girmiş bulunmaktadır. Ciddi ve derin olmayan kırışıklıkların giderilmesinde veya azaltılmasında kullanılmaktadır. Kozmetik bir ürün olarak kabul edilen bu işlem cerrahi hiçbir müdahale gerektirmez fakat mutlaka bir uzman tarafından yapılmalıdır.

Botoks sadece cilt kırışıklıklarında değil aynı zamanda kişi deki terleme sorunun dada çözüm olarak uygulanan bir yöntemdir. Ciltteki yaşlılık belirtileri zamanla ortaya çıkar. Bu çizgiler yüzümüzde bulunan kaşımızı çatma, gülme veya herhangi bir yüz mimiği sonucu yüzümüzde yer etmesi ile oluşan çizgiler denir. Bu durumu düzeltmek veya derinliğine göre azaltmak botoks ile mümkün olmaktadır. Bu ilaç veya medikal ürün deri altına enjekte edilerek kasılmaktaki olan yüz kaslarının sabit kamasını sağlar. 18 yaş ve üzeri her kişiye kullanılabilen bu yöntem kalıcı değildir. Belli periyodlar ile yapılması tavsiye edilmektedir. Botoks uygulaması yapmak istiyorsanız bu konuda uzman bir doktor ile görüşmenizde fayda vardır. Çünkü bu yöntem kişinin kendine has yüzdeki kas hareketleri doğrultusunda yapılmaktadır. Bu şekilde ön konuşma ve muayene yapılır ise hasta uygulama öncesi ve sonrası kendisini neler beklediğini bilmiş olacaktır.

Botoks’un uygulama alanları ise yüz ögesindeki mimik çizgileri, alın çizgileri, göz çevresindeki kazayağı dediğimiz kırışıklıklar, ağız çevresinde bulunan çizgiler, iki kaş arasında bulunan çizgiler ve boyun bölgesindeki sarkmalar başlıca uygulama bölgeleridir.