Günümüzde ilerleyen teknolojiler ve değişen ihtiyaçlarla birlikte tıp bilimi sadece sağlık değil, estetik ve güzellik konularında da hizmet vermeye başladı. Her geçen gün farklı bir yöntemin geliştirildiği estetik ve plastik cerrahi dalı artık çok başarılı uygulamalara ve sonuçlara imzasını atıyor. Hem genetik hem de çevresel faktörlere bağlı olan vücuttaki bölgesel yağlanmalar için gerçekleştirilen operasyonlar da bu uygulamalardan biri. Bu operasyonlarla vücutta istenmeyen görüntülere neden olan ve temelde birçok sağlık sorununa da yol açan yağlardan kısa sürede kurtulunabiliyor. Yağ alma işlemleri ile özellikle karın, basen, kalça, gıdı ve bacaklarda yerleşen ve çeşitli yöntemlerle giderilemeyen yağlar uzun süreli ve kalıcı olarak yok edilebiliyor.

Yağ alma uygulamalarının mutlaka uzman bir kadro ve hastane donanımına sahip ortamlarda yapılması gerekiyor. Günümüz gelişen teknolojilerinin de yardımıyla yağ alma işlemleri artık farklı ihtiyaçlara ve alınacak yağ oranına bağlı olarak da farklı birçok yöntemle uygulanabiliyor. En çok bilinen ve uygulanan “Liposaction” adı verilen yöntemde işlemler bölgeye bağlı olarak genel veya lokal anestezi altında yapılabiliyor. Açılan üç milimetrelik küçük deliklerden fazla ve istenmeyen yağ dokusunun çekilmesi sonucu hasta farklı tekniklerle uygulanabilen bu yöntemle herhangi bir kanama ya da komplikasyonla karşılaşmadan yağlardan kurtulabiliyor. İşlem sonrası ise 1 gün boyunca hastanede kontrol altında tutuluyor ve bir süre korse giyerek normal hayatını sürdürebiliyor.

“Lazerlipoliz” adı verilen yöntemde ise yağ alma işlemleri adından da anlaşılacağı gibi lazer yardımı ile gerçekleştiriliyor. Ancak bu yöntemde yağlar dışarı çekilmiyor, lazer ışınları ile azaltılarak istenen sonuç elde ediliyor. Lazerlipoliz yüz de dahil olmak üzere vücudun istenen her bölgesine rahatlıkla uygulanabiliyor. Hasta 1-2 gün içinde normal yaşantısına dönebiliyo