Özellikle estetik kaygılarla ve istenmeyen görüntüden hızlı, kalıcı ve uzun süreli kurtulmak isteyen kişilerce ilgi gören yağ aldırma uygulamaları, birçok tartışmayı ve endişeyi de beraberinde getirmiştir. Hem uzmanlarca hem de hastalarca tartışılan pek çok nokta vardır. Ancak yıllardır gerçekleştirilen birçok uygulamanın başarıyla sonuçlandığı da unutulmamalıdır. Birçok kişinin bu yöntemle hem fiziksel hem de psikolojik olarak sağlıklarına kavuştukları su götürmez bir gerçektir.

Bu noktada hatırlanması gereken en önemli şey, bu uygulamaların cerrahi yöntemler olduğu ve diğer uygulamalar kadar risk taşıdıklarıdır. Gelişen tıp bilimi ve teknolojilerle birlikte risk alanı daha da daraltılsa da vücudunuza bir müdahale olacağını aklınızdan çıkarmamalısınız. Bu nedenle en büyük sorumluluk aslında yağ aldırma işlemi yaptıracak kişiye düşmektedir. Yağ aldırma uygulamaları, bugün donanımlı, donanımsız birçok merkezde, klinikte ve ehil olan olmayan birçok kişi tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Bu nedenle öncelikle iyi araştırma yapılmalı, hem merkezin donanımı ve yeterliliği hem de uygulamayı yapacak doktorun deneyimi, bilgisi ve iyi niyetinden emin olunmalıdır. Bundan sonra yapılacak en önemli şey doktorun tüm sorularına doğru yanıtlar vererek ona işlem için yapması gereken tetkikler ve kararlar konusunda yardımcı olmaktır. Uygulama sonrası elde edilmek istenen sonuca tam olarak ulaşmak için doktorla birlikte planlama yapılmalıdır. Uygulama öncesi ve sonrası yapılması gerekenlere harfiyen uymak da hastanın herhangi bir komplikasyon yaşamasını önleyecektir.

Yağ aldırma uygulamaları, birçok merkezde farklı fiyatlarla hastanın karşısına çıkabilmektedir. Sırf bütçenize uygun olduğu için donanımsız ve bu operasyon için yeterli olmayan bir merkez seçilmesi, güvenilirlik yaratmayan bir doktorla çalışılması yine istenmeyen sonuçlar yaratacak hatta belki de hayati önemde sorunlarla karşılaşılmasına neden olacaktır. Unutmayın ki sağlığınız herşeyden daha önemlidir.