Günümüzde bölgesel yağlanma oldukça fazla kişide meydana gelmektedir. Egzersiz ya da diyetlerle bunları eritmek mümkün değildir. Görünüm açısından oldukça rahatsızlık veren bir durum olması nedeni ile bu sorunu yaşayan kişiler tarafından çözümlere başvurulmaktadır. Bunlardan biride yağ aldırma işlemidir. Yağ aldırma işlemi bu gibi şikayetleri olan hastalar için uygun bir yöntemdir. Böylece kurtulmak istedikleri yağlardan büyük oranda kurtulabilirler. Günümüzde gelişen tıp ile 7- 9 kilo arasında tek operasyonda yağ aldırmak artık mümkündür. Böylece tek seferde büyük bir yağ birikiminden kurtularak daha hoş ve sağlıklı bir görünüme kavuşmak mümkündür. Bu kişilerin kendilerini daha iyi ve daha sağlıklı hissetmelerini sağlayacaktır.

Yağ aldırma işlemi hastane ortamında ve uzman doktor tarafından yapılması gereken bir uygulamadır. Genellikle lokal anestezi ile yapılsa da daha büyük operasyonlarda genel anestezi kullanılmaktadır. Hastanın istenmeyen bölgesinde yağlar ameliyat öncesinde belirlenerek işaretlenir. Böylece ameliyat sırasında bu bölgelerdeki yağlar uygun alet kullanılarak basınçla dışarı atılır. Daha sonra yağların alınması için açılan kesiler estetik dikişlerle kapatılır. Hasta aynı taburcu edilebilir. İyileşme sürecini evde geçirebilir. Ameliyat sonrasında 4 saat geçtikten sonra hasta ayağa kalkabilir. Ne kadar çabuk ayağa kalkarsa o kadar hızlı iyileşme süreci geçirir. Ameliyat sonrasında korse kullanılması gerekir. Hasta ameliyat sonrasında ağrı kesici kullanımını sayesinde hafif ağrılardan başka ağrı hissetmeyecektir. Şişlikler 4 hafta süre ile inmeye başlar. Böylece hasta yavaş yavaş normal görüntüsüne kavuşur.

Yağ aldırma işlemi sonrasında daha hoş bir vücut yapısına sahip olacak olan hasta kendini daha iyi hissetmesinin yanında kendine olan güveni de artacaktır. Hastanın derisinde sarkma olması durumunda ikinci bir operasyon müdahalesi gerekebilir.