Meme Küçültme

Meme küçültme operasyonlarında hastayı hayal ettiği görünüme kavuşturmak için çeşitli ameliyat yöntemleri bulunmaktadır. Size en uygun tedavi şekli ve stratejisi, cerrahınızla karşılıklı yapacağınız görüşme sonrası belirlenecektir. Meme küçültme ameliyatlarının neredeyse tamamında meme ucunun yer değiştirmesi, bir miktar yukarı alınması zorunludur. Bu işlem için de meme dokusunun iç”sap” adı verilen kısmına müdahale etmek ve meme ucunu yukarı yönlendirmek gerekmektedir. Bu sapa aynı zamanda “pedikül” adı da verilir ve içte, üstte ve iç-orta kısımda yer alabilir.Henüz meme ucunda sarkıklık olmayan genç, cilt yapısı iyi olan bir grup hastada da memebezi altından meme dikleştirme işlemi uygulanabilir ki bu durumda görünür bir yara izi kalmayacaktır. Cerrah tarafından yöntem seçimi, memelerinizin halihazırdaki durumu ve ameliyat sırasında meme dokusunun çoğunun nereye yönlendirileceğine göre belirlenir.

Tüm meme küçültme operasyonlarında kısa yara izi tekniği kullanılır. Kısa yara izi tekniği ile cildin doğal özellikleri korunarak küçültme işlemine imkan sağlanmış olur. Bu operasyonda yara izi, meme ucu etrafındaki areola adı verilen kahverengi alanın çevresine denk getirilirken bir diğer kesi de meme altından meme ucuna diket uzanacak şekilde yapılır. Bu noktada, meme altı kısmına yapılacak kesinin olup olmayacağı, çıkarılacak cilt doku miktarına bağlı olarak belirlenecektir. Meme altı kesisi yapılsa dahi operasyon sırasında bu iz mümkün olduğunca meme altında kalan kat sınırları içerisine gizlenecektir. Son yıllarda yapılan meme küçültme operasyonlarında, geleneksel çapa şeklinde yara izi bırakan teknik pek fazla tercih edilmemektedir.

meme-kucultme

OPERASYON ÖNCESİ DİKKATE ALINMASI GEREKENLER

Meme cerrahisi, tıpkı diğer bütün cerrahi operasyonlar gibi çeşitli riskleri olan ve komplikasyon olasılığı taşıyan bir ameliyattır. Operasyon için gerekli koşullar cerrahınız tarafından hazırlanacak, ameliyatınız tam teşekküllü ve techizatlı bir hastanede gerçekleştirilecektir. Dolayısıyla cerrah seçiminiz sırasında çok hassas davranıp, size en çok güven telkin eden ve bu ameliyatı sıklıkla gerçekleştiren bir estetik cerrah ile ameliyatınız planlayıp, böylece diğer organizasyonları da doktorunuza bırakıp, riskleri baştan minimize etmiş olursunuz.

Estetik Cerraınız ile görüşmeye gittiğinizde daha önce yapmış olduğu meme küçültme ameliyat hasta fotolarından izni olan hastaların öncesi-sonrası durumlarını görmeniz mümkün olacaktır. Bu görseller, sizin hem daha çok bilgilendirilmenize hem de  kararınızı netleştirmenize yardımcı olacaktır.

Ameliyattan iyi bir sonuç elde edebilmek için olası komplikasyonları önceden bilip ameliyat öncesi araştırmaları oldukça geniş çaplı yapıp karar vermek gerekmektedir. Ameliyat planı yapıyor iseniz ilk başta yapmanız gereken “vücut kitle endeksinizi” (Body mass index=BMI) hesaplamanız uygun olacaktır. Eğer BMI değeriniz 30 ve üzerinde çıkıyor ise öncelikle kilo vermeniz en doğru seçenek olacaktır. Çünkü BMI 30 üzeri olan kişiler, her türlü ameliyatta komplikasyon riski daha yüksek olan hasta sınıfındadırlar. Ayrıca Ameliyat sonrası süreci daha iyi geçirmek ve iyileşme sürecinizi hızlandırmak için sigara alışkanlığınız var ise operasyon öncesinde bırakmanız yerinde bir davranış olacaktır.

AMELİYATINIZ VE SONRASI

Meme Küçültme operasyonunuz, Estetik Cerrahınız tarafından tam teşekküllü bir hastanede , genel anestezi altında gerçekleştirilecektir. Ameliyat yaklaşık 3-3,5 saat kadar sürebilir. Ameliyattan sonraki geceyi hastanede kontrol altında geçirirsiniz. O gece olabilecek ağrıları kontrol altına alabilmek için size ağrı kesiciler verilecektir. Ameliyatınızın 5-6 saat sonrasında ayağa kalkabilir, şahsi ihtiyaçlarınızı karşılayıp yemeğinizi yiyebilirsiniz. Ertesi sabah taburcu olabilirsiniz. Genellikle sonrası süreç çok ağrılı olmamaktadır. 2 günlük istirahat sonrası kendinizi yormayacak şekilde sosyal hayatınıza devam edebilirsiniz. Tamamen iyileşip normal halinize dönmeniz 6 haftayı bulacaktır.

3 ay boyunca ağır kaldırmamanız, çok fazla uzanmamanız ve spor yapmamanız gerekmektedir. 3. Aydan sonra bisiklet , yürüyüş gibi hafif sporları yapmanızda bir sakınca yoktur.Aksi özel bir durumunuz olmadığı sürece, Doktorunuz ameliyatınızın 2 veya 3. Günü banyo yapmanızı önerecektir.

Ameliyattan sonraki 6 hafta boyunca hem gündüz hem gece ve 6 hafta daha da sadece gündüz olmak üzere 12 hafta boyunca doktorunuz tarafından verilmiş olan medikal sütyeni takmanız gerekecektir.

Ameliyatınızın ilk gününden itibaren normal dışı veya acil bir durumda gündüz veya gece fark etmeksizin cerrahınıza ulaşıp durumunuzu danışmaktan çekinmeyin. Estetik cerrahınız 10-15 gün sonra sizi tekrar görüp ameliyat sonrası değerlendirme yapmak isteyecektir. Operasyon sonrası muayeneleriniz 3. Ay, 6.ay ve birinci yıl gibi peryotlarda da devam edecektir.

MEME KÜÇÜLTME ESTETİĞİ SONRASI SÜT VERME

Meme küçültme ameliyatı sonrası meme fonksiyonlarının devam edip etmemesi durumu temelde kullanılan teknik ile alakalıdır. Bir takım yöntemler ile ilerde bebek emzirmekte, süt vermede herhangi bir değişme olmaksızın meme küçültülebilir. Özellikle “üst-orta pedikül tekniği” ve “memebezi altından dizayn edilen teknik” ile memenin potansiyel fonksiyonel ünitesi ve süt kanalları korunmuş olur. Bu iki yöntem, ameliyat sonrası dönemlerde bebek emzirmeyi planlayan genç hastalar için daha uygun olacaktır.Fakat en korunumlu yöntem kullanılsa dahi yüzde yüz performans ile süt verme garantisi yoktur.

Estetik cerrahınız tarafından süt verme işlevini mümkün olduğunca iyi koruyacak ancak sizin taleplerinize daha iyi cevap vereceği düşünülen başka bir teknik de önerilebilir. Bu durumda da meme süt bezi dokunuzun bir kısmında kayıp gelişebilir. Bu tip kararlar, güveninizi kazanan estetik cerrah ile sizin karşılıklı konuşup belirleyeceğiniz kritik noktalardır.

MAMOGRAFİ

Meme küçültme cerrahisi sonrası meme dokusu içinde pek çok iyileşme dokusu gelişimine neden olacaktır. Bu normal ve doğal bir süreçtir. İyileşme dokusu, mamografi tetkiklerinde izlenebilecektir. Eğer 40 yaş ve üzerinde iseniz ve meme küçültme ameliyatı geçirecekseniz bir tane ameliyattan önce,bir tane de  ameliyat sonrası iyileşme dokularının tesbiti için ameliyatınızı takip eden 6 ay-1 yıl arasında bir temel mamografi tetkiki yaptırmanız faydalı olacaktır. Böylece daha sonraki yıllarda yaptıracağınız rutin kontrol grafilerindeki şüphe uyandırabilecek dokuların, ameliyattaki iyileşme dokusu olup olmadığını önceden tahmin etme şansı oluşmuş olur. Meme küçültme operasyonu, meme kanseri gelişme riskini arttırmaz.

AMELİYATINIZ ESNASINDA BİR KİTLE GÖRÜLÜRSE

Ameliyat öncesi muayene ve tetkiklerde ön görülmemiş olsa dahi ameliyatınız sırasında plastik cerrahınızın karşılaşacağı bir kitle durumunda, ameliyat esnasında şüpheli dokunun acilen patolojik tetkiki yapılmak üzere ameliyathane dışına gönderilmesi uygun olacaktır. Patolojiden gelen sonuca göre doku kanser özelliği taşıyor ise meme küçültme ameliyatında ilgili bölüme daha fazla devam edilmeksizin, şüpheli diğer meme dokusunun tamamı da patolojik değerlendirilmeye gönderilir ve kesi noktaları kapatılır. Bu nedenle hasta 40 yaş ve üzeri ise veya ailesel meme kanseri öyküsü var ise, meme küçültme ameliyatı öncesi mutlaka çok detaylı memaografi, meme ultrasonografisi ve fizik muayenesinin yapılması önerilmektedir.

YARA İZLERİ

Meme Küçültme operasyonu için başvuran hastaların büyük çoğu, yara izi endişesi taşımaktadır. Olası yara izleri estetik cerrahınız tarafından en iyi şekilde saklansa da birinci yılın sonunda hastayı halen rahatsız eden iyileşme dokusu kısımları var ise küçük lokal uygulamalarla revize edilmesi mümkündür.

Neredeyse tüm dikiş izleri ve iyileşme doku kısımları yıllar içerisinde tamamen silikleşip göze çarpmayacaktır.

MEME UCU DUYARLILIĞI

Meme küçültme operasyonlarının hemen sonrasında meme ucu, olduğundan daha duyarlı,daha az duyarlı olabildiği gibi his kaybı yaşanması da olasıdır. Bu durumun olup olmayacağı ameliyat sırasında, önceden tahmin edilemez ve duyu değişiklikleri her iki memede birbirinden farklı olabilir. Bu durum yaklaşık 2 yıl içerisinde vakaların %75 inde normale dönecektir.

ENFEKSİYON RİSKİ

Enfeksiyon durumu genellikle karşılaşılmayan bir olasılık olsa da riski en aza indirgemek için uygun dozajda Antibiyotik kullanımı hakkında, ameliyat sonrasında cerrahınız sizi bilgilendirecektir.

YARA BÖLGESİNİN AÇILMASI

Ameliyat sonrası iyileşme döneminde yara oluşan kısımda açıklık meydana gelmesi özellikle çok büyük memeler küçültüldüğünde, oldukça sıklıkla görülebilir. Bu açıklığın boyutu yarım santimetre çapında olabilmekle beraber, kimi zaman da daha geniş bir krater oluşabilir.  İyileşme, genellikle yara bakımı ve pansumanla, oldukça hızlı bir biçimde olmaktadır.

Ameliyatınızı takiben göğsünüzde bulunan drenajlara belli miktar kan dolması normaldir. Ameliyat sonrası bu süreyi hastanede geçireceğinizden bu durum cerrahınız ve yardımcı personeli tarafından takip edilecektir. Ayrıca iyileşme döneminde de bir miktar sızıntı olması endişe edilecek bir durum değildir.

MEMELERİN SİMETRİSİ

Ameliyat sonrasında mükemmel derecede simetrik memeler elde etmek çok zor bir iştir. Bunu daha iyi anlayabilmek için düz bir zemine sırt üstü yatıp kollarınızı da yana alın (tıpkı ameliyattaki pozisyonunuz gibi), memelerinizin o görüntüsü ile ayakta olduğunuz andaki görüntüsünün ne kadar farklı olabileceğini fark edersiniz. Meme küçültme ameliyatı sırasında plastik cerrahınız her iki memeyi mümkün olduğunca birbirine eşit büyüklükte yapacaktır ancak ameliyat sonrası göze çarpma olasılığı olan minimal asimetrik durumlar için küçük düzenlemelerin daha sonrasında yapılması gerekebilir.

MEMELERDEKİ UZUN DÖNEM DEĞİŞİKLİKLER

Meme küçültme operasyonu sonrası gebelik ve emzirme ya da menapoz gibi dönemler, meme boyutlarında yeniden değişikliğe veya sarkmaya neden olabilir. Özellikle genç hastalar bu olasılığı da hasaba katarak ameliyat planına karar vermelidirler. Ayrıca genç hastalara uygulanacak olan meme küçültme operasyonu planlanırken, ileriye yönelik “süt verme” fonksiyonunu da mümkün olduğunca korumaya yönelik düşünülmelidir.