Liposuction

Liposuction

Standart liposuction tekniği sırasında, ameliyattan önce işaretlenen yağ bölgelerine konsantre olunur. Bu işlem bir klinikte gerçekleştirilebilir fakat hastaların rahatlığı için çoğunlukla genel anestezi altında, bir ameliyathanede gerçekleştirilmesi tavsiye edilir. Rutin liposuction sırasında birkaç litre yağ alınabilir. Geniş hacimli liposuction, 5 litreden fazla yağ toplayabilir. Güvenlik için bir gecelik hastane yatışı gerekebilir.

Ultrason Liposuction

Ultrasonik liposuction, ultrason enerjisi yardımı ile çıkarılmadan önce yağı eriten, iki aşamalı bir tekniktir. Ultrason ile yağla eritildikten sonra standart liposuction ile alınır. Bu tekniğin diğer adları şunlardır: “ultrason destekli lipectomy (UAL)” veya “Vaser” (kullanılan bir makinenin markası). Ultrasonik liposuction genellikle erkek meme dokusu gibi zor tedavi edilen bölgeler için tavsiye edilir.

liposuction

Power-Assisted Liposuction (PAL)

Titreşimli bir kanül yardımı ile yapılan ve pek sık kullanılmayan bir tekniktir.

Diğer Marka Prosedürleri

Yeni makineler ve teknolojiler her yıl piyasaya çıkar. Bunların çoğu medyada büyük reklam kampanyalarıyla tanıtılan markalardır. Bu işlem için genellikle bilinen markalar kullanılda da her hasta için belli bir markanın daha iyi sonuçlar vermesinin garantisi yoktur.

İyileşme Süreci

Liposuction sonrasında, birkaç gün boyunca ağrı kesici kullanmanızı gerektirebilecek hafif ağrı ve şişlik olabilir. Aspirin, ibuprofen, Excedrin, Motrin ve Aleve gibi ilaçlar, ameliyat sonrası morarmayı en aza indirmek için ameliyattan iki hafta önce kesilmelidir.

Liposuction sonrası 2-3 hafta boyunca morarma beklenebilir. Bir korse giymeniz gerekebilir. Duş yapmak için çıkarmadan önce bu korseyi ilk beş gün giymeniz tavsiye edilir.

Bir kaç gün içinde işe geri dönebili ve bir kaç hafta içinde egzersizlere devam edebilirsiniz. Uyuşma ve genel yorgunluk, ameliyat sonrası birkaç hafta boyunca sıkça görülür.