Kepçe Kulak

Otoplasti (Kepçe Kulak Ameliyatı)

Kulak düzeltme ameliyatı, kulak ve kulak memelerini normalleştiren çeşitli prosedürlere dayanmaktadır. Otoplasti ameliyatı, doğuştan “kepçe” olan kulakları geriye yatırabilir ya da geniş ve doğuştan kusurlu kulakları düzeltebilir.

Kulak düzeltme ameliyatı ile travma sonucu (küçük çocukların küpeleri çekmesi gibi) kopan ya da zarar gören kulak memeleri düzeltilebilir. Kulak memesi gençleştirme işlemi, uzun yıllar boyunca ağır küpeler takma sebebi ile sarkan, uzayan ya da şekli bozulan kulak memelerini düzeltir. Doğru yapılmayan bir yüz germe işlemi ile şekli bozulan kulak memeleri de bu işlemle düzeltilebilir.

kepce-kulak-ameliyati

Uygun Adaylar

Sağlıklı, iyi bir fiziksel yapıya sahip ve gerçekçi beklentiler içersinde olan kişiler uygun adaylardır. Otoplasti genellikle kulak kıkırdakları hala yumuşak olan çocuklara yapılır. Fakat yetişkin bireylere de yapılabilir.

Sigara kullanan, birden fazla ya da tedavi edilmemiş tıbbi sorunu olan ve psikolojik olarak ameliyata hazır olmayan kişiler, bu prosedür için uygun değildir.

Kulak Düzeltme Ameliyatı Türleri

Otoplasti: Otoplasti, aşırı çıkık ya da “kepçe” olarak nitelendirilen kulakları düzeltmeyi hedefler. Gereğinden fazla bir şekilde kafadan ayrık duran kulaklar, kulak kıkırdağındaki doğal kıvrımlarını kaybetmişlerdir ve böylece kulak tanımından yoksun, pürüzsüz bir şekildedirler. Kepçe kulakları düzeltmek için doğal kıvrımlarını yeniden yaratmak ve konumlarını kafaya doğru yaklaştırmak gerekmektedir. Kepçe kulak durumu, her iki taraftaki kulaklarda olabildiği gibi tek bir taraftaki kulakta da olabilir. Bu prosedür için kesiler, kulağın arkasındaki doğal kıvrıma gizlenir. Kulak arkasındaki kıkırdaklari kalıcı dikişlerle kemiğe sabitlenir ve bütün fazla deri ya da kıkırdak alınır. Ameliyat sırasında kendiliğinden yok olan dikişler kullanılır ve kulakları yeni konumunda desteklemesi için bandaj sarılır. Çocuklar için genel anestezi kullanılırken, yetişkinlerde lokal anestezi yeterli olabilir.

Yırtık Kulak Memesi Tamiri: Bazen, bazı sebeblerden dolayı kulak memesi yırtılıp zarar gördükten sonra oluşan yara, kendi kendine iyileşir. Böyle durumlarda cerrahi işlemlerle kulak memesi normal görünümüne döndürülebilir. Bu işlem yaklaşık bir saat sürer ve lokal anestezi altında, doktor ofisinde gerçekleştirilebilir.

Kulak Memesi Gençleştirmesi: Kulaklar, bolca güneşe maruz kaldıklarından dolayı yaşlanma belirtileri gösterebilirler ve kulak memeleri kolajen ve elastin kaybedebilir. Cerrahi gençleştirme, uzun ve gergin kulak memelerini ya da “piercing” deliklerini düzeltebilir. Tıpkı yırtık kulak memesi tamirinde olduğu gibi bu prosedür de doktor ofisinde, lokal anestezi altında yapılabilir ve yaklaşık bir saat sürer. Sarkık ya da zarar görmüş kulak memesi, kulak arkasındaki kıvrıma gizlenen kesiler yardımıyla düzeltilir.

Cerrahi Olmayan Kulak Memesi İşlemleri: Enjekte edilebilir dolgu maddeleri, sorunlu kulak memelerini düzeltmede yardımcı olabilir. Kolajen ve elastin kaybı nedeniyle oluşan kalıcı kırışıkları doldurmak suretiyle uygulanır. Kulak memesinde pürüzsüz bir cilt oluşturarak daha genç bir görünüm sağlar.