Karın Germe

Hamilelik veya kilo alma, sarkık ve fazla karın derisi ve inatçı yağ tabakaları oluşturabilir. Abdominoplasti ameliyatı, sıkı ve düz bir göbek oluşturarak, hamilelik ve kilo alma etkilerini tersine çevirir. Kadın ve erkeklerin sarkık ve çıkık karın bölgelerini düzeltmekte ve ince ve sıkı bir görünüm sağlamada yardımcı olur. Bazı durumlarda prosedüre, liposuction da eklenebilir.

Abdominoplasti ameliyatı, yalnızca fazla kilolu kişiler için değildir. Normal kiloda olup da egzersizlere rağmen hala karın bölgesinde çıkıntı olan kişiler için de idealdir.

 

Uygun Adaylar

Tipik abdominoplasti adayları, hamilelik sonrası karın bölgelerinde fazla ve sarkık deri oluşan anneler, vücut oranlarına uymayan karın çıkıntısına sahip kadın ve erkekler ve birden fazla hamilelik veya kilo alma nadeni ile abdominal kasları güçsüzleşen kişilerdir.

Karın kasları, hamilelik sonrasında birbirinden ayrılır (özellikle birden fazla hamilelik veya ikiz doğumları sırasında).  Karına, yan bölgelere ve kasıktaki yağ bölgelerine uygulanacak abdominoplasti ve/ve liposuction, birbirinden ayrılan bu abdominal kasları biraraya getirerek düz bir göbek hattı oluşturur.

İyileşme Süreci

Ameliyat sonrasında bir miktar ağrı ve şişme olması normaldir. Bu nedenle birkaç hafta ağrı kesici ilaçlar kullanmanız gerekebilir. Bacaklarda ve akciğerde dolaşımı sağlamak için kısa yürüyüşler ve derin nefes egzersizleri yapılması tavsiye edilebilir.

Bir ya da iki hafta boyunca sıvı birikimini önlemek için drenaj tüpleri yerleştirilebilir. Uyuşukluk, morarma ve genel bir yorgunluk birkaç hafta boyunca gayet normaldir. Nihai sonuçların oluşması birkaç ay ya da bir yıl sürebilir.

Karın germe, büyük bir ameliyattır ve uzun bir iyileşme süreci olabilir. Kalp ritmini ve kan basıncını yükseltici aktivitelerden en az altı hafta uzak durulmalıdır.