Karın Germe Ameliyatı

Abdominoplasti, karın bölgesindeki fazla yağ ve deri dokuları kaldırıp, kasları sıkılaştırarak karın bölgesinin şekillendirilmesini sağlar. Hamilelik ve aşırı kilo kaybı, karın bölgesinde gözle görülebilir etkiler bırakabilir. Genellikle bu etkiler, egzersizle yok edilemezler.

Uygun Adaylar

  • Karın bölgesinde fazla yağ ve/veya deri olanlar
  • Fazla kilolu gösteren karın çıkıntısı olanlar
  • Gevşemiş, güçsüz karın kaslarına sahip olanlar

Konsültasyon

Doktorunuza, abdominoplasti ameliyatından beklentilerinizi açık ve net bir şekilde anlatın. Doktorunuz, karın bölgenizdeki cilt ve kas yapısını inceleyerek en uygun prosedür tekniğini ve alternatiflerini belirleyecektir. Çocuk sahibi olmayı planlayan kadınların, abdominoplasti ameliyatını ertelemesi gerekmektedir.

 

Kesi Lokasyonları

Doktor, kesiyi mümkün olduğunca aşağıdan yapacaktır ki ameliyat izleri giysilerle kapatılabilsin. Kesiler genellikle alt karın boyunca uzanır ama hastanın cilt elastiklik derecesine göre bu uzunluk değişebilir. Alt karın bölgesindeki fazla deri ve yağ dokuları alınarak bel hattını geliştirmek için gerilir. Genel vücut şeklini geliştirmek için liposuction kullanılabilir.

Ameliyat Süreci

Bu ameliyat genellikle ayaktan hasta prosedürleri baz alınarak yapılır. Bu nedenle, ameliyat sonrasında sizi eve götürecek ve en azından ilk gece yanınızda kalacak bir refakatçi ayarlamanızda fayda vardır. Fakat fıtık ya da histerektomi ameliyatı ile aynı anda yapılırsa kısa bir hastane yatışı gerektirebilir.

Sıvı birikimini önlemek için drenaj tüpleri yerleştirilecektir. Bu tüpler yaklaşık bir hafta sonra çıkarılır. Karın bölgesine sarılan bandajlar ise yaklaşık altı hafta sonra çıkarılacaktır.

Eğer sigara içiyorsanız, ameliyat süreci boyunca bırakmanız gerekmektedir. Ameliyat öncesi ve sonrasında sigara içmek, iyileşme sürecine zarar verecektir. Aspirin ve çeşitli iltihap sökücü ilaçlar kanama riskini arttırabilir. Bu yüzden, ameliyattan önce belli bir süre bu tarz ilaçlardan kullanmamış olmanız gerekmektedir. Doktorunuz size, ameliyat öncesi yapmanız ve yapmamanız gereken hususlar hakkında detaylı bilgi verecektir.