Jinekomasti

Erkek Meme Küçültme

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti olarak da bilinen erkek meme küçültme ameliyatı, erkeklerin göğüs bölgesinden fazla meme ve yağ dokusunu kaldırarak daha sıkı ve pürüzsüz bir hat yaratmayı amaçlar. Genelde, jinekomastianın derecesine göre fazla deriler de alınır. Jinekomasti, erkeğin hayat kalitesini ve psikolojik durumunu büyük ölçüde geliştirir.

Jinekomasti Neden Olan Etmenler

Jinekomasti, sık rastlanan ve her iki memeyi de etkileyebilen bir durumdur. Bir erkek için özgüvenini sarsıcı ve utandırıcı bir hal alabilir. Obezite, bir takım tıbbi sorunlar, hormon dengesizliği, ilaç ve uyuşturucu kullanımı gibi etmenler, jinekomastiaya neden olabilir.

erkek-meme-estetigi-jinekomasti

Uygun Adaylar

Sağlıklı, iyi bir fiziksel yapısı olan, duygusal olarak stabil ve ideal kiloda olan erkekler, uygun adaylardır. En iyi adaylar, sıkı, elastik göğüs derisine sahip erkeklerdir. Yaş sınırı yoktur.

Sigara içenler, gerektiği gibi tedavi edilmemiş önemli bir tıbbi sorunu olan ya da yeteri kadar iyi bir genel sağlığa sahip olmayan erkekler, bu operasyon için iyi adaylar değillerdir. Eğer aşırı kiloluysanız, komplikasyonlardan kaçınmak için ameliyat öncesinde bir miktar kilo vermeniz istenebilir. Aşırı alkol alan, anabolik steroidler ya da uyuşturucu kullanan erkekler, ameliyattan en az 6 ay önce bu maddeleri kullanmayı kesmelidirler.

Konsültasyon sırasında, tıbbi geçmişiniz ve şu anki sağlık durumunuz incelenecektir.

Jinekomasti Türleri

Erkek meme dokusu genellikle fazla glandular doku ve yağ dokusunun birleşiminden oluşur. Çoğu zaman fazla ve sarkık deri de bulunur. Jinekomasti ameliyatı, herşeyden önce bu sorunlara çözüm arar. Ayaktan hasta prosedürleri altında genelde bir ya da iki saat süren bir operasyondur.

Fazla meme dokusunun ameliyatla alınması genellikle areola altına yapılan ve göze çarpmayan kesiler yoluyla gerçekleştirilir. Glandular doku ve/veya yağ dokusu, areola altından alınır. Bu yöntem tek başına yapılabileceği gibi liposuction yardımıyla da yapılabilir.

Liposuction, erkek göğsünden yağ ve glandular dokuyu almak için sık kullanılan bir yöntemdir. Genellikle, ultrason eklentili özel bir liposuction tekniği kullanılır. Areola sınırına ya da koltuk altına çok kısa kesiler yapılır.

Çok geniş ve sarkık erkek memeleri için, daha geniş bir küçültme işlemi gerekebilir. Genişletilmiş jinekomasti, önemli ölçüde meme dokusu, yağ ve deriyi kaldırmayı içerir. Kadın meme küçültme operasyonuna göre bu prosedür, daha büyük ve görülebilir izler bırakan kesiler gerektirebilir. Bu tarz durumlarda eğer liposuction kullanılırsa küçültme işlemi için kesilerden içeriye bir kanül sokulur. İyileşme sürecinde sıvı birikimini engellemek için genellikle drenaj tüpleri kullanılır.