Kırışıklık yaş ilerledikçe vücudumuzun her yerinde meydana gelen doğal bir olaydır. Yaşamın doğal bir parçası olan insan vücudunda yaşlanma ile meydana gelen kırışmalar kaçınılmazdır fakat kişi tarafından engellenemez değildir.

İnsan vücudunda oluşan kırışıklıkların birçok nedeni olabilmektedir. Bunlar; hava kirliliği, sigara, güneş etkileri, menopoz ve yaşlanmadır. Her insan bu tür nedenlere maruz kalabilmektedir. Özellikle kadınlar için oldukça önem arz etmektedir. Bunun için de kırışıklıkları önlemek için çeşitli yollar kadınlar tarafından sıkça denenmektedir. Bu yollardan bir tanesi de ilk çıkış nedeni göz ve nörolojik rahatsızlıkları önlemek için kullanılan fakat daha sonra kırışıklıklara olan etkisinin de fark edilmesi üzerine kozmetik sektöründe yoğun olarak uygulanmaya başlanan botokstur. Peki, botoks nedir?

Botoks; tıbbi bir proteindir. Orta ve derin kırışıklıkları gidermek için uygulanan kozmetik bir ürün olarak kabul edilmektedir. Cerrahi değildir.Bütün yüz çevresinde kullanılmakta olduğu hakkında yaygın bir yanılgı vardır fakat bu yanlış bir yanılgıdır. Botoks yüzün her bir bölgesinde uygulanan bir tedavi yöntemi değildir. Daha çok göz çevresi, dudak çevresi ve alında mimik hareketler sonucunda oluşan kırışmalara karşı etkilidir. Oldukça güçlü bir enjeksiyondur. Enjekte edildiği yerde kas kasılmasını kısıtlamaktadır. Böylelikle kişinin yüz ifadelerinde çeşitli değişiklikler ortaya çıkmaktadır. Bu değişiklikler kişiye uygun değişikliklerdir. Özellikle yüzün üst kısmında oluşmuş, yerçekiminin etkisiyle aşağıya doğru oluşan kırışıklıkları gidermede etkili olmaktadır. Etkisi 6 ay sayılmaktadır. Bu süreçte botoksun uygulandığı bölgedeki kırışıklıkların daha da derinleşmesine engel olmaktadır. Botoks bir alışkanlık oluşturmamaktadır. Kişi görünümünde güzel bir görüntü oluşturduğu için kişiler bunu tekrardan uygulamak isterler.

Kısaca; botoks tüm herkes tarafından önyargıyla karşılanan ve yanlış anlaşılmasına karşın kozmetikte tüm dünya çapında, uygulamada en çok tercih edilen zahmetsiz ve kolayca uygulanabilen bir yöntemdir.