Göz Kapağı Estetiği

Yaşlanma belirtilerini ilk göstermeye başlayan yüz bileşeni üst göz kapağıdır. Deri fazlalıklar ilk olarak üst göz kapağı kıvrımında görülür. Burun çevresindeki bölgede küçük bir miktar yağ tümsekleri görülebilir.

Kaşlar, zamanla çökebilir. Bu olduğu zaman kaş derisi üst göz kapağına doğru yığılır. Cerrah, hastayı dikkatle inceleyerek aşağıya inen kaş derisi ile üst göz kapağını ayırt etmelidir. Bazen hastalar, blefaroplastinin yanında kaş kaldırma prosedürüne de ihtiyaç duyabilirler.

goz-kapagi-estetigi

Alt göz kapağı bir ya da iki şekilde yaşlanabilir. Premature yani erken göz kapağı yaşlanması, kalıtsaldır. Bu tarz bir kalıtsal durumda olan hastaların otuzlu yaşlarının başlarında alt göz kapaklarında torbalar oluşmaya başlar. Kalıtsal sorunu olmayan kişilerin çoğu ise kırklı yaşlarının başlarında bu etkileri hisseder.

Yaşlanmayla beraber, gözleri çevreleyen yağ dokuları, göz altlarında toplanarak torbalar oluturmaya başlar. Aynı esnada ciltte de kırışıklıklar oluşmaya başlar. Göz kapağı kasları çökerek gözlere düşük bir görünüm kazandırır.

Üst Göz Kapağı Ameliyatı

Bu prosedürün amacı, fazla derileri yok etmektir. Göz kapağı kıvrımına yerleştirilen bir kesi yardımıyla yapılır. Ameliyattan önce işlem yapılacak deri dokuları işaretlenerek gereken miktarda derinin alındığından emin olunur. Fazla deri alındıktan sonra yüzün orta kesimlerinde küçük bir miktar yağ dokusu alınır. Ardından kesiler, dikişlerle deri altından kapatılır.

Alt Göz Kapağı Ameliyatı

Alt göz kapağı ameliyatının amacı, daha yumuşak bir alt göz kapağı yaparak yanaklarla uyumlu hale getirmektir. Bu işlem göz altlarındaki çıkıntılı yağ dokularını alarak, bir miktar fazla deri kaldırarak, ardından göz kapağı kaslarını yükselterek ve yeniden konumlandırarak  yapılır.

Alt göz kapağı blefaroplasti ameliyatı iki farklı yöntemle yapılabilir. Cilt kası kanadı tekniği, kirpiklerin hemen altına yapılan bir kesi yardımıyla yapılır. Yağ ceplerine ulaşabilmek için deri ve kas yükseltilir. Ardından yağ cepleri alınır. Alınan miktar, doğru bir miktar olmalıdır. Aksi takdirde gözle oyuk bir görünüme sahiğ olur. Eğer çok az alınırsa bu sefer de hala tümsekler görülebilir olacaktır.

Yağ dokuları alındıktan sonra göz kapağı kası sıkılaştırılır. Bu işlem göz kapağı hatlarının yanakla uyumlu olmasını sağlar. Daha sonra kesiler dikişlerle kapatılır.

İkinci teknik ise trans-conjunctival tekniktir. Bu teknik genellikle deri alınması gerekmeyen genç hastalar üzerinde kullanılır. Bu teknikte kesi, yağ dokularına ulaşabilmek için göze yapılır. Ardından yağ dokuları alınır ve eğer gerekliyse kirpiklerin altından bir miktar da deri alınabilir.