Eğer burun estetiği olmaya karar verdiyseniz, muhtemelen birçok sorunuz vardır. Aşağıda, en çok sorulan 10 soruyu cevaplayarak, burun estetiği ile ilgili konularda bilginizi geliştirmek istedim.

1 – Rinoplasti için uygun bir aday mıyım?

Medikal ya da estetiksel nedenlerden dolayı burnunuzdan memnun değilseniz , herhangibir sağlık sorununuz yoksa, 17 yaşından büyük ve kan inceltici ilaçlar kullanmak zorunda değilseniz uygun bir adaysınızdır.

 

2 – En iyi rinoplasti cerrahını nasıl bulabilirim?

Seçeceğiniz cerrah, burun estetiği ve nefes alma sorunlarının çözülmesi konusunda son derece deneyimli ve sertifikalı olmalıdır. Sizi, seçenekleriniz hakkında bilgilendirmeli ve gerçekçi sonuçlar vaad etmelidir. Doğal görünen sonuçlar sağlayan bir cerrah bulmak son derece önemlidir. Doktorunuz yalnızca neye ihtiyacınız olduğunu söylememeli, aynı zamanda ne istediğinizi de dinlemelidir.

3 – Birden fazla doktorla görüşmeli miyim?

Araştırmalarınızı yaparken, güvendiğiniz bir cerrah ile tanışırsanız, daha fazla doktorla görüşmeniz gerekmez. Bazı insanlar, tek bir doktorla görüştükten sonra kararlarından emin olabilirlerken, bazıları ise güvenebilecekleri bir doktor bulabilmek için bir çok görüşme yapabilirler. Birden fazla cerrah ile görüşmeler yapmak, onların daha önceki hasta örneklerini incelemek, kullandıkları teknikler hakkında ayrıntılı bilgi almak, size seçim aşamasında karşılaştırma fırsatı tanıdığından avantajlıdır.

4 – Bir doktorun deneyimi kararımı etkilemeli mi?

Deneyim, kesinlikle cerrah seçiminizdeki kararınızı etkilemelidir. Daha deneyimli bir doktor, rinoplasti ameliyatına daha çok aşinadır. Ayrıca cerrah, cerrahi bir uygulamayı ne kadar sıklıkla yapıyorsa o konuda o kadar pratik hale gelmiş, daha çok vaka gördüğü ve ameliyat ettiği için sorunların çözümünde daha etkili dokunuşlar yapma olasılığı da artmış demektir.

rinoplasti-ameliyati5 – Öncesi / sonrası fotoğraflarına bakmalı mıyım?

“Önce” ve “sonra” resimleri, rinoplasti ameliyatının kişiler üzerinde gerçekleştirdiği değişimi anlamanıza yardımcı olur. Ayrıca doktorunuzla, sizin kişisel durumunuzla ilgili olarak neler yapabileceğini de tartışmalısınız.

6 – Ameliyattan sonra burnumun neye benzeyeceğini gösteren bir resim yapılabilir mi?

Doktorunuza vereceğiniz fotoğrafınız üzerinde, kişiliğiniz, etnik kökeniniz ve yüz oranlarınız dikkate alınarak değişiklikler yapmak suretiyle, ameliyat sonrasında nasıl bir burun yapınızın olacağını göstermek mümkündür. Bu resimler garanti değildir fakat ameliyat sonrasında nasıl bir burnunuzun olabileceği hakkında fikir sahibi olmanızı sağlarlar.

7 – Rinoplasti fiyatları uygun mudur?

Özel bir tıbbi neden olmadığı sürece sigorta şirketleri, rinoplasti ameliyatlarını karşılamazlar. Fiyat bakımından herkes için uygun olmayabilir. Fiyatı belirleyen en önemli kriter cerrahın tecrübesi ve ameliyatı gerçekleştireceği hastanenin kalitesidir.Ancak bu, operasyon fiyatı ne kadar yüksek ise ortaya o kadar güzel bir sonuç çıkacak anlamına gelmez.

Özgüveninizi tazelemek ve genel görüntünüz hakkında daha iyi hissetmek, maliyetler yüzünden ertelenmemelidir. Güzel görünmeyi ve kendinizi güzel hissetmeyi hakediyorsunuz.

8 – Rinoplasti prosedürü kaç saat sürer?

Rinoplasti operasyonları, sizin ihtiyacınızın olan işlemlere bağlı olarak 2,3-3,5 saat arasında sürer. Eğer daha önce başka bir cerrah tarafından yapılmış ameliyatınızdaki memnuniyetsizliklerinizi düzeltme yani bir revizyon ameliyatına ihtiyacınız varsa, bu prosedür dört saate uzayabilir.

9 – Ameliyat sonrasında ağrılarım olacak mı?

Burun estetiği operasyonu sonrasında çok fazla ağrı hissetmezsiniz. Ameliyat sonrasında burnunuzun içinde silikon ve içi oluklu tamponlar olacak ve 3 gün boyunca burun deliklerinizin içinde kalacaktır. Tampon nedeniyle hafif bir rahatsızlık duyabilirsiniz fakat olukları sayesinde nefes almanızda sorun olmaz.Eğer gerekli görülürse doktorunuz ağrı kesici ilaçlar verecektir.

10 – Rinoplasti ameliyatı sonrası ne kadar sürede iyileşirim?

Rinoplasti operasyonunda kullanılan tekniğe, cerrahın elinin hassasiyetine ve kişinin yapısına bağlı olarak iyileşme süreci değişir. Zar Altı Kapalı Teknik ile profesyonel bir biçimde yapılan burun operasyonları sonrası hastaların çoğunda morluk hiç oluşmazken iyileşme sürecinin bir parçası olan şişlikler de en geç 4-5. Gün tamamen iyileşir.

İş/okul/sosyal hayatınızdan toplam 10 gün ayırmanız iyileşme süreciniz için fazlasıyla yeterli olacaktır.