Boyun Germe

Geleneksel boyun germe, yaşlanan boyun bölgesini tedavi etmek için üç ana elementten yararlanır:

•     Liposuction: Boyun ve çene kısımlarına uygulanan liposuction ile aşırı yağlı dokular yok edilir ve çene ve boyun hatlarının daha iyi bir tanımlaması yapılır. Çene altındaki doğal kıvrıma küçük bir kesi yapılır ve bir kanül yardımıyla yağ hücreleri kalıcı olarak kaldırılır. Gereksiz deri ve gıdı oluşumu olmadan, yalnızca ekstra yağ depoları olan durumlarda tek başına liposuction, boyun bölgesini gençleştirmek için yeterli olabilir.

•     Cervicoplasti: Bu prosedür, çene altı ve kulak arkasındaki doğal kıvrımlara kesiler yaparak boyun bölgesindeki fazla derileri almak için tasarlanmıştır. Boyun derisi, daha pürüzsüz bir şekil yaratmak için hafifçe gerilir ve fazla deri şekillendirilir.

boyun germe

•     Platismaplasti: Yüzdeki SMAS katmanı gibi platisma kası da “superficial musculo-aponeurotic system” denilen, yüzeysel kas-aponevrotik sistemin bir parçasıdır. Yaşlandıkça platisma bantları, kaslar ton kaybettikçe ve cilt esnekliği azaldıkça daha belirgin olmaya başlar. Platismaplasti prosedürü, kasları sıkılaştırır ve boyun bölgesinde tekrar pürüzsüz bir hat yaratır. Platismaplasti sırasında kesiler, çene altına, kulak arkasına ya da her iki yere de yapılır. Boyun kasları sıkılaştırılarak dikişlerle birbirine tutturulur ve pürüzsüz bir boyun hattı oluşturulur.

•     Alt Yüz Germe: Bu prosedür, boyuna ek olarak yüzün orta kısmını da hedef alır. Yüz germe ve boyun germe prosedürlerinin kombinasyonudur. Alt yüz germe prosedürü ile çene altındaki sarkık dokular, gevşek boyun derisi ve çene altındaki yağ birikimleri düzeltilir. Bu prosedür, kaş ve alın bölgesini ya da göz çevresini hedef almaz.

•     Endoskopik Boyun Germe: Bu prosedürde, kamera eklentili, kalem şekilli bir sonda, küçük bir kesi içinden boyun derisi altına sokulur. Bu sayede deri altındaki dokular görüntülenebilir. Bu teknik ile platisma kası sıkılaştırılabilir fakat fazla deri sorunu düzeltilemez.

Ameliyat Süreci

Boyun germe prosedürü, bir ameliyathanede, genel anestezi altında gerçekleştirilebilir. Kesiler, çene altına ve genellikle kulak arkasına yapılır. Eğer prosedüre yüz germe işlemi de eklenecekse kesiler, kulak önündeki doğal kıvrımdan başlayarak kulak memesinin alt kısmını dolaşarak kulak arkasında son bulur.

Boyun ve çene altındaki fazla yağ dokularını almak için ilk önce liposuction uygulanır. Ardından boyun derisi, alt dokulardan nazikçe ayırılır. Boyun plastisma kası tekrar konumlandırılarak daha genç bir görünüm kazandırılır.

Ameliyat sonrasında yumuşak bandajlarla tedavi alanı kapatılır. Oluşabilecek ameliyat sonrası hafif ağrılar, ağrı kesici ilaçlarla giderilebilir. Sıvı birikimini önlemek için küçük ve yumuşak bir drenaj tüpü yerleştirilebilir. Ameliyatın detaylarına göre tek gecelik bir hastane yatışı tavsiye edilebilir.

Kesi izleri kalıcıdır fakat doğal kıvrımlar arasında iyice gizlenmiş durumda olacaktır. Ameliyatın nihai sonuçlarının elde edilmesi yaklaşık olarak bir seneyi bulabilir.

Ameliyatın sonuçları bir ömür boyunca sürer. Fakat unutmamak gerekir ki yaşlanma süreci devam etmektedir. Cilt bakım işlemleri, güneşe maruz kalmaktan kaçınmak ve cerrahi olmayan gençleştirme prosedürleri, sonuçların daha uzun süreli olmasını sağlar.

Tek başına boyun germe ameliyatı, boyun, çene ve ağız çevresini geliştirebilir fakat yüzün orta kısmını ve alın bölgesini hedef almaz. Doktor konsültasyonu sırasında tam bir yüz incelemesi yapılarak hangi prosedürlerin yapılacağına karar verilebilir. Boyun germe prosedürü aşağıdaki diğer prosedürlerle kombine edilebilir:

•     Yüz germe

•     Kaş kaldırma

•     Göz kapağı ameliyatı

•     Otoplasti

Cerrahi olmayan tamamlayıcı prosedürler sıklıkla boyun germe prosedürüne eklenir. Cerrahi olmayan, minimal agresiflikte teknikler ya da özelleştirilmiş cilt bakımı gibi ön tedaviler, en iyi estetik sonuçları elde etmede son derece yardımcı olan işlemlerdir.

Kaş kaldırma prosedürüne eşlik eden ön tedaviler şunlardır:

•     Botox, dolgu maddeleri, lazer ve diğer cilt tedavileri

•     Medikal cilt bakım işlemleri

•     Medi-spa hizmetleri

İyileşme Süresi

Her cerrahi işlemde olduğu gibi bir miktar ameliyat sonrası şişlik ve morarma normaldir ve iyileşme süreci sonunda normale dönecektir. Yaklaşık olarak iki hafta sonra ameliyatın bütün görülebilir izleri yok olacaktır.

Başınızı yüksekte tutarak uyumak, ameliyat sonrası şişliklerin inmesine yardımcı olur. Güneş ışınlarından kaçınmak ve en az 30 faktör güneş kremi kullanmak kalıcı hiperpigmentasyon riskini azaltır. Ameliyattan sonra en az bir ay boyunca kimyasal saç boyalarından kaçınılmalıdır.