Bir estetik uygulaması olan botoks, yaşın ilerlemesiyle birlikte oluşan mimik çizgilerini azaltmak ya da ortadan kaldırmak için kullanılan, kolay bir yöntemdir. Özellikle alın çizgileri, kaz ayakları, göz çevresi, kaş çizgisi, dudaklar ve boyun bölgesinde enjeksiyon kullanımı ile kırışıklıkların giderilmesinde, diğer kullanılan çeşitli kremler ve uygulanan yöntemlere göre oldukça iyi halli ve tercih edilen yöntemdir.

Botoks ilk yapıldığı bölgelerin dışında artık çok daha geniş bir uygulama alanına sahip olmaktadır. Botoks uygulama alanlarından ilki ve kadınlar tarafından en çok tercih edileni olan, göz çevresi kırışıklıklarını giderme botoksudur.Göz çevresi cildi çok ince bir tabakadır ve kırışmaya en müsait olan yerdir. Göz çevresindeki kaslar aktif olarak çalıştıkları için burada kırışıklık oluşma oranı diğer yerlere oranla çok daha fazladır. Gözün üst kısmındaki kaşın altındaki bölge, iki kaş arasındaki kırışıklıklar, alt tarafında oluşan yatay çizgi, göz kenarındaki kırışıklıklar(kazayağı kırışıklıkları). Botoks bu bölgelerdeki aşırı kas aktivitesini azaltmak için kullanılmaktadır. Gözün çevresindeki kırışıklıkları en az seviyeye indirger ve kazayaklarındaki çizgilerin oluşumunu yok etmeye çalışır. 3-7 gün içerisinde oturur. Etkisi yaklaşık 6 ay kadar sürmektedir. Göz çevresi botoks uygulaması iğne ile yapılan bir uygulamadır. 3-7 hafta da etkisini göstermektedir fakat bu uygulama 6 aydan önce tekrarlanmamalıdır. Bir diğer botoks türü ise, kaş arası botoksudur. Bu botoks ise, kişinin yorgun bir ifadeye bürünmesine sebep olan kaş düşüklüğünün tedavisinde oldukça iyi bir yöntemdir. Çünkübu tedaviye iyi bir şekilde cevap vermektedir. Bu tedavi, kas ve sinirlerin arasındaki uyarışları kesintiye uğratıyor ve kaslar böylece serbest kalıyor.

Sonuç olarak, göz çevresi ve kaş için uygulanan bu tedavilerin etkileri kalıcı olmamakla birlikte, sizin kısa süreliğine nefes almanızı ve kısa bir süre mola vermenizi sağlayacaktır.